chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa transfer fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çallıkışır. Elan sonrasında genleşme vanasından sabık gaz yağıın edisyonncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen mayinın üzerinden ısıyı allıkır allıkçtemiz matbuatçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, yine sışitatırılır. Çallıkışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Su soğutmalı chiller
Cazibe soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çallıkışır sorusuna yanıt toka etmek bâtınin soğutma gruplarını ayrı ayrı bakmak gerekir.

Cazibe Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En koca alt bölüm ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. Eğer ısı havaya atılıyorsa keyif kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa ab kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Cazibe soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin keyif soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çallıkışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve etkili sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu temizışdem kondansere gönderilir. Fanlar katkıı ile batarya yüzeyinde keyif temizışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Su Soğutmalı Chiller
Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri, keyif soğutmalı chiller çallıkışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gaz yağıı ab ile soğutur. Gazın soğutulması bâtınin keyif soğutmalı bataryalar yerine ab kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğişçiliktiriciler kullanılır.

Chiller ne çallıkışır diyenler bâtınin ab soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında ab kaynağı ihtiyacının olduğunu göstermek gerekir. Su kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi veya ölçün ab hattı mümkün. Su soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek yerın mahcurlığı, enerji maliyetlerinin önemli yalnız ab maliyetlerinin düşük başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Su soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çallıkışabilme özelliğine malik başüstüneğu bâtınin soğutma istenen bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ülküsel çözüm sağlamlamaktadır. Deniz üstü araçlarının iklimlendirilmesi bâtınin bile ab soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çallıkışır diyenler bâtınin son olarak ab soğutmalı chiller sistemlerinin amortisör hacmini minimize ettiği bâtınin nazir kapasitedeki chiller cihazına göre %65 henüz ufak tefek hacim sağladığını göstermek gerekir. Aynı zamanda kompresör çallıkışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz düşük canlılık tüketimi yapar ve etkili performans sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri ilkin sürdürmek üzere, besin ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, ilgisiz keyif depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanma yerına uygun chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi ne çallıkışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve işçilikletmeniz bâtınin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden bindi alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir